Často se ptáte
Mohu na kompost dávat i zbytky jídla?
Záleží na způsobu, kterým je kuchyňský bioodpad kompostován. U komunálního svozu bioodpadu a běžně pro zahradní kompostování v plastových kompostérech bez dna nebo na otevřených hromadách se vhazování zbytků vařeného jídla a syrového masa nedoporučuje. Tyto zbytky přitahují zvířata (kočky, psy, potkany,...) a hrozí šíření patogenů. V případě zateplených švédských kompostérů Jora, kterých jsme dovozci, je však možné vhazovat i takovýto bioodpad, neboť kompostéry jsou uzavřené (zvířata do nich nevniknou) a zároveň vysoké teploty při kompostovacím procesu zajistí zničení patogenů.
Chcete-li vědět, co vše patří či nepatří na kompost, doporučuji velmi obsáhlou Kompostovací poradnu, ve které naleznete tematicky setříděné dotazy a odpovědi související s kompostováním.
Opravdu indičtí běžci zlikvidují slimáky na mé zahradě? A nebudou mi ožírat zeleninu?
Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že indičtí běžci jsou na slimáky nejlepším "prostředkem". Zeleninu v zásadě ignorují, jen v mrazivých dnech spásají kadeřábek, ale o ten se s nimi ráda podělím. Máte-li možnost je na své zahrádce ubytovat, mohu vřele doporučit. Více k běžcům píši na Podbabské hospodářství - Zvířata
Jaký je rozdíl mezi Perlitem a Vermikulitem?
Oba materiály jsou přírodního původu. V substrátu pomáhají zadržet vláhu a postupně ji s živinami uvolňovat pro rostliny, což je významné zejména pro pěstování v truhlících. Vermikulit zůstává rovnoměrně rozložený v substrátu, perlit se zaléváním postupně vyplavuje na povrch. Vermikulit mívá odstíny světlé až tmavé hnědé, někdy do žluta, perlit připomíná barvou a vzhledem malé kuličky polystyrenu. Vermikulit udrží substrát vlhký déle, perlit rychleji vysychá.
Poměrně podrobný popis rozdílů (v angličtině): https://www.worldseedsupply.com/category/seed/
Co to je Terra Preta?
Terra Preta, zjednodušěně dřevěné uhlí, se přidává do půdy pro vylepšení vlastností půdy. Je to médium schopné na sebe vázat humus. Vědci Terra Pretu intenzívně zkoumají a vkládají do ní velké naděje. Může pomoci obnovit úrodnost u zerodovaných polí (více než 50% zemědělské půdy v ČR je ohroženo erozí, resp. velká část už zerodovaná je, v některých evropských zemích je situace podobně tristní nebo ještě horší, např. ve Španělsku). Velice srozumitelně a výstižně je Terra Preta popsána v článku paní Kateřiny Březové.